Ši molekulė yra geriausiai žinoma kaip viena iš sudėtinių kavos dalių (atrasta prieš maždaug 180 metų) bei yra labiausiai ištirta. Kaip buvo minėta anksčiau, kofeino kiekis kavoje priklauso nuo daugelio veiksnių.

Kas yra kofeinas iš cheminės pusės?

Kofeinas yra alkaloidas (augalinės kilmės šarminė organinė molekulė) randamas kavos pupelėse. Jis yra panašus į teobrominą kakavoje arba teofiliną žaliojoje arbatoje. Kavamedžiai gamina šią medžiagą, pirmiausia, kaip apsaugą nuo vabzdžių. Kofeinas randamas ne tik vaisiuose, bet ir kitose augalo dalyse puolamose kenkėjų, pavyzdžiui, lapuose. Žalios arabikos ir robusta pupelės turi skirtingą kiekį kofeino, dažniausiai atitinkamai 1,2 % ir 2,4 % (tam tikrais atvejais ir daugiau). Todėl kavos pupelių mišinio tipas turi didelę reikšmę suvartoto kofeino kiekiui. Kofeino kiekiai pupelėse beveik nepakinta po skrudinimo. Tinkamai paruošta espreso kava (žiurėti skyrių Paruošimas) iš 100 % arabikos turi apie 2,5 mg/ml kofeino, tuo tarpu, kai hipotetinis espreso kavos puodelis pagamintas iš robusta kavos pupelių turėtų apie 3,8 mg/ml (1 mg=0,001 g). Ruošiant espreso kavą, profesionalūs kavos ruošimo aparatai leidžia vandenį per suspaustą maltą kavą, esančią sietelyje. Palyginus su kitais paruošimo būdais, pavyzdžiui moka kavavire arba kavos ruošimo aparatu su filtru, espreso aparatai pagamina „intensyvesnę“, labiau koncentruotą kavą, kurios kiekis yra mažesnis (apie 25-30 ml). Kadangi kava paruošta aparatu su filtru arba moka kavavire yra pateikiama didesniais kiekiais, suvartojamo kofeino kiekis geriant espreso kavą yra vis dėlto mažesnis. Vertinant kofeino kiekį gėrime, kurio pagrindas yra kava, reikalinga atsižvelgti į vandens ir kavos santykį, virimo trukmę, kavos sumalimą bei arabikos ir robusta pupelių santykį. Atsižvelgus į šiuos veiksnius, tampa aišku, kad didelis puodelis filtruotos kavos ar kavos paruoštos moka kavavirėje turi daugiau kofeino lyginant su espreso kava.

Kofeinas yra pasisavinamas skrandyje ir žarnyne, kraują pasiekia po 30-40 minučių, o labiausiai poveikis jaučiamas po 60 minučių. Fermentai kepenyse suskaido kofeiną ir šalutiniai produktai yra pašalinami iš organizmo kartu su šlapimu. Kofeinas suaugusio vyro organizme išlieka vidutiniškai 4 valandas. Neseniai buvo atrasta, kad yra žmonių, turinčių kavos metabolizmo lėtinimo geną. Tokių žmonių DNR lemia tai, kad kava jų organizme išsilaiko daug ilgiau.

Saikingas kasdieninis kavos vartojimas (200-600 mg arba 4 espreso kavos puodeliai) neturi jokio neigiamo poveikio ir leidžia džiaugtis kavos teikiamais malonumais. Taip pat nuo kofeino neišsivysto priklausomybė – vidutinis kavos vartotojas greitai pripratęs prie kavos keliamo efekto neprivalo didinti „dozių“ ir gali lengvai atsisakyti kavos.

Kava apsinuodijama tik ekstremaliomis sąlygomis. Ūmus apsinuodijimas gresia suvartojus 5-10 gramų kofeino (120 espreso kavos puodelių per 30 minučių). Lėtinis apsinuodijimas (susijaudinimas, drebulys, pykinimas, neramumas, nekoordinuoti judesiai) gresia išgėrus daugiau nei 800 mg kofeino per dieną. Reguliarus, saikingas kavos vartojimas neturi jokio neigiamo poveikio. Saikingas vartojimas yra 300-400 mg kofeino per dieną, arba 4-5 mg kofeino vienam kilogramui kūno svoriui. Kalbant apie kavą be kofeino, yra keli skirtingi metodai pagaminti kavą be kofeino. Hausbrandt kompanija gamina kavą be kofeino Italijoje. Proceso metu naudojamas tirpiklis, kuris normaliomis atmosferos sąlygomis yra dujos, bet, esant aukštam slėgiui ir temperatūrai, tirpiklis tampa skysčiu, smarkiai traukiančiu kofeiną. Ši medžiaga ištraukia beveik visą kofeiną iš žalių kavos pupelių. Pasibaigus procesui, tirpiklis yra pilnai pašalinamas ir kava be kofeino yra skrudinama ir malama, kaip ir bet kuri kita kavos rūšis. Jeigu viskas yra atliekama teisingai, skirtumas tarp paprastos kavos ir kavos be kofeino yra labai mažas, apart to, kad kofeino kiekis yra beveik lygus nuliui. Kavos be kofeino gamyba yra reglamentuota Italijos ir Europos Sąjungos teisės aktais, o Hausbrandt patvirtina (per akredituotas laboratorijas, atitinkančias UNI CEI EN ISO/IEC 17025:2005 standartą), kad kiekviena kavos be kofeino partija atitinka šiuos reikalavimus. Tvirtinami štai šie norminiai kriterijai:

  • Likusio kofeino kiekio analizė: ne daugiau negu 0,1 % (Ministro įsakymas 20/5/76 ir vėlesni pakeitimai)
  • Likusio tirpiklio analizė – ne daugiau negu 2mg/kg skrudintoje kavoje (Įsakymas 4/8/11 Nr. 158 – Direktyva 2009/32/EC)
  • Drėgmės analizė: ne daugiau negu 11 % (Ministro įsakymas 20/5/76 ir vėlesni pakeitimai)
  • Kava be kofeino yra geros kokybės, joje beveik nėra kofeino ir ji nekelia grėsmės sveikatai.

Šaltiniai

05lapkričio
2018
Kategorija: Apie kavą