Nors tyrimai atlikti nepilnai ir metodologija ribota, įrodyta, kad kofeinas nesustiprina priešmenstruacinio sindromo.

Paskutiniais metais didėja dėmesys nėščiųjų ir krūtimi maitinančių moterų mitybai, įskaitant kavos vartojimą, šiais ypatingais moters gyvenimo etapais. Kofeino metabolizmas yra lėtesnis nėščiųjų moterų organizmuose, o tai reiškia kad kofeinas išlieka ilgiau biologiškai aktyvus, todėl kofeino įsisavinama didesnėmis dozėmis (kofeinas 5 mėnesius besilaukiančios moters organizme gali laikytis iki 7 valandų).

Kava nėštumo laikotarpiu gali pradėti kelti pavojų, kai išgeriama daugiau nei 4-5 puodeliai amerikietiškos kavos per dieną, ir tampa pavojingu veiksniu, kai išgeriama daugiau nei 8 puodeliai per dieną. Kaip jau buvo anksčiau kalbėta, dideli kofeino kiekiai vartojami ilgą laiką yra nesveika bet kokiam žmogui ir 8 kavos puodeliai per dieną tikrai nėra sveikas kiekis.

Dauguma mokslininkų rekomenduoja neviršyti 300 mg kofeino per dieną (apie 3 amerikietiškos kavos puodeliai). Didžioji dalis atliktų tyrimų įrodė, kad nėra ryšio tarp kavos ar kofeino suvartojimo ir persileidimų arba apsigimimų. Taip pat naujausi tyrimai neparodė ryšio tarp kavos vartojimo ir vaisiaus augimo.

Ypatingos atsargumo priemonės turėtų būti taikomos maitinant krūtimi, nes kofeinas patenka į motinos pieną. Geriausia rinktis gerą kavą be kofeino ir riboti gėrimus ir maistą, kuriuose yra daug alkaloidų, tokių kaip, pavyzdžiui, arbata, šokoladas ir kiti gėrimai, kuriuose yra centrinę nervų sistemą stimuliuojančių medžiagų.

Užbaigiant temą apie kavą ir moters sveikatą, būtina paminėti menopauzę. Praeityje buvo tiriamas ryšys tarp kavos ir osteoporozės. Saikingas kavos vartojimas nedaro įtakos kaulų retėjimui bei nelemia kitokių pokyčių. Nėra patvirtinto ryšio tarp kofeino suvartojimo ir kaulų masės ir kalcio mažėjimo. Osteoporozė yra kompleksinė liga, kurią lemią daugelis faktorių, tokių kaip mityba, gyvenimo būdas ir genetika.

Apibendrinant galima teigti, kad geriausia yra neviršyti rekomenduojamos normos.

 

Šaltiniai

05lapkričio
2018
Kategorija: Kava ir sveikata