Augalas

Kavamedis yra visžalis krūmas, priklausantis raudinių (lot. Rubiaceae) šeimos augalų genčiai. Augalo lapai yra smailios formos, blizgūs, tamsiai žalios spalvos, o balti žiedai pasižymi intensyviu kvapu, primenančiu jazminus. Žali, vyšnios formos vaisiai prinokę tampa raudoni. Kiekviename kaulavaisyje yra po dvi pupeles; toje vietoje kur pupelės susiliečia yra griovelis, o pupelių išorė yra išgaubtos formos. Kai vaisius auga šakos pabaigoje, kaulavaisyje susiformuoja tik viena apvali pupelė, dar kitaip vadinama žirniauoge (angl. peaberry).

Gamyba

Vietos, kur yra kavamedžių plantacijos, dar vadinamos „kavos auginimo regionais“. Šie regionai išsidėstę tarp 30 laipsnių pietų platumos ir pusiaujo. Ši planetos dalis yra idealiausia auginti jautrius kavamedžius, nes vidutinė temperatūra svyruoja nuo 18 iki 24 laipsnių šilumos pagal Celsijų, nėra sausrų ir šalnų. Aukštis virš jūros lygio yra dar vienas svarbus veiksnys kavamedžių auginime: arabikos rūšies kavamedžiai auga nuo 900 iki 2000 metrų virš jūros lygio, Jamaica Blue Mountain rūšis auginama 2500 metrų virš jūros lygio, o robusta rūšis auga nuo 200 iki 600 metrų virš jūros lygio.

 Auginimas

Puikios kavos puodelis yra ilgo ir sudėtingo proceso rezultatas, kuris pirmiausia prasideda nuo kavamedžio auginimo. Kol kavamedžiai pradeda vesti vaisius, tenka laukti 3-4 metus. Iki to laiko jie yra genėjami ir dažnai laistomi. Sulaukus tinkamo meto, kavamedžiai yra persodinami į pralaidų, neutralų arba šiek tiek rūgštų dirvožemį.

Derliaus nuėmimas

Yra du derliaus nuėmimo būdai: rinkimas ir nuėmimas. Pirmuoju būdu uogos renkamos tik rankomis. Renkamos tik visiškai prinokusios, raudonos, vyšnias primenančios, uogos. Savaime suprantama, kad tai yra labai brangu, bet toks derliaus nuėmimo būdas garantuoja, kad galutinis produktas bus aukščiausios kokybės. Kavamedžio vaisių nuėmimas rankomis arba specialia technika yra daug greitesnis procesas. Vaisiai yra nubraukiami ant žemės ir surenkami į pintines; vis dėlto, tokiu būdu nuimant vaisius yra rizika nubraukti nuo medžio dar neprinokusias arba pernokusias pupeles. Kai vaisiai yra surinkti, pupelės nuo minkštimo atskiriamos sausuoju arba drėgnuoju būdu. Taikant sausąjį metodą, gaunama „natūrali“ kava – kavamedžio vaisiai yra džiovinami natūraliai keletą dienų saulėje. Pasibaigus džiovinimo procesui, išdžiūvęs vaisiaus minkštimas ir odelė pašalinama specialia technika. Drėgnasis metodas yra ilgesnis ir brangesnis procesas, kurio metu išgaunama „plauta“ kava. Apdorojant kavamedžio vaisius šiuo metodu, daug vandens sunaudojama specialių sietų drėkinimui, kurių pagalba pašalinamas vaisiaus minkštimas. Perleidus vaisius per šiuos sietus, pupelės patalpinamos į fermentacijos talpyklas. Pasibaigus fermentacijai, pupelės nuplaunamos ir džiovinamos mechaniškai arba saulėje. Pupelėms išdžiūvus, nulupamas plonas viršutinis sluoksnis.

Rūšiavimas

Kadangi kokybė yra pagrindinis Hausbrandt bruožas, kompanija turi griežtą tikrinimo ir kokybės kontrolės sistemą. Kompanija taiko įvairius metodus, tokius kaip bichromatinis rūšiavimas, kad būtų galima garantuoti aukščiausią kokybę. Kiekviena arabikos pupelė 10 centimetrų atstumu yra analizuojama 30 kartų šviesos davikliais – taip randamos bei pašalinamos neprinokusios, kietos arba per daug fermentuotos pupelės, galinčios sugadinti produkto kokybę. Vėliau pupelės plaunamos, pašalinami viršutinio sluoksnio likučiai; tai yra būtina, siekiant išgryninti skonį, pašalinti kietumą ir skonio defektus, galinčius paveikti kavos tekstūrą. Hausbrandt technikai nuolat stebi kiekvieną rūšiavimo proceso etapą tam, kad skrudinamos būtų tik geriausios kavos pupelės.

05lapkričio
2018
Kategorija: Apie kavą